szombat, aug. 26.
18:00-19:30
Folknap
Maros Művészegyüttes: Mezőség mosolya
Mezőség mosolya – változatos tánckompozíciók színpadi megjelenítése, megmerítkezés egy páratlan gazdagságú vidék archaikus kincseiben, énekkel, tánccal, prózával.
Az előadás címe reflektálás mezőség kulturális sokszínűségére, zenei gazdagságára, táncainak vitalitására. A táncjelenetek a mezőségi magyar és román tánckultúra sokszínűségét hirdetik. Az erdélyi román és magyar néptánc közös alapokon nyugszik. Több nemzet évszázadokon át való együttélése ezen a vidéken gazdag táptalajt jelentett számos táncforma kialakulásához. „Nekünk dolgunk van az erdélyi román néptánccal, mert az a magyar örökség része, ugyanis az erdélyi magyar néptáncban gyökerezik” – vallja Varga János.
A műsorban központi helyet foglal el a “A kilenc csodaszarvas” című, román kolindát idéző lírai jelenet. Bartók ezt a román népballadát használta alapul a Cantata Profana című művéhez. A mozzanat nem csupán a szarvassá változó fiúk történetét hivatott megjeleníteni, hanem megfogalmazza Bartók legfontosabb üzenetét, mely azóta számtalan táncos generációnak éltető forrása, vezérlő csillaga: “csak tiszta forrásból”
Az előadás lírai jeleneteinek egyike az Énekek Éneke sorait megjelenítő táncköltemény. Salamon király szerelmes énekeiből válogatva, az alkotó, széki férfitáncok bemutatásával, lírai érzékletességgel állít párhuzamot a lélek és test megnyilvánulásának szépsége között.
Az alkotó a tánc szerelmeseinek alázatával és aprólékosságával válogat mezőség különböző falvainak tánckultúrájából: Alsótők, Girolt, Bonchida, Válaszút, Kide, Bálványoscsaba, Szék, Mezőkeszü, Magyarpalatka, Borsa- völgyi dallamok
Énekel: Kásler Magda, a Maros Művészegyüttes zenekarának kíséretében
Zenekarvezető: Moldován Horváth István
Tánckarvezetők: Farkas Sándor Csaba és Kásler Magda
Rendező-koreográfus: Varga János
Igazgató: Barabási Attila Csaba